Rozhodli ste sa pre chov prepelíc, ale neviete, aká voliéra, kurín či klietka bude tá najlepšia? V dnešnej dobe sa dá vybrať zo širokej rady klietok na prepelice, avšak ako vybrať klietku, ktorá bude Vám a predovšetkým Vašim prepeličkám najviac vyhovovať? Na tieto otázky nájdete odpovede práve v tomto článku. Vysvetlíme si, ako by mala klietka na prepelice vyzerať a čo by v nej rozhodne nemalo chýbať.
Klietka na prepelice - z akého materiálu?
Klietky pre prepelice sú k dostaniu v podstate v dvoch variantoch. Tou prvou sú klietky pre prepelice drôtené a tou druhou plastové. Aké sú hlavné výhody alebo nevýhody týchto materiálov?
- Drôtené klietky na prepelice – výhodou je, že si drôtenú klietku na prepelice zvládne zručný domáci majster vyrobiť aj sám doma. Nevýhodou týchto klietok však je, že ostré tenké drôty zaťažujú prepeličie nohy a chôdza po nich nie je prepelicam vôbec príjemná. V najhoršom prípade sa im drôtiky do nožičiek zarezávajú, až nôžky krvácajú alebo natekajú. Ďalšou nevýhodou týchto drôtených klietok je, že po čase začnú hrdzavieť a horšie sa umývajú a udržujú v čistote.
- Plastové klietky na prepelice – pokiaľ je táto klietka vyrobená z odolného plastu, vydrží naozaj niekoľko rokov. Plastová klietka na prepelice sa totiž pri kontakte s trusom nerozkladá, nehrdzavie a navyše sa plasty dobre umývajú. Plastová klietka na prepelice nie je pohodlná len pre chovateľov, ale aj pre prepelice. Chôdza, státie aj párenie je prepelicam na tomto povrchu oveľa príjemnejšie a predchádza problémom s ich chodidlami.
Prevedenie klietky pre jej ľahké čistenie
Ďalším dôležitým bodom je čistenie klietky. Prvých pár týždňov bude pre Vás ako zapáleného chovateľa starostlivosť o tieto drobné tvory zábavou, ale určite nikto nechce stráviť hodiny čistením a údržbou klietky. Špina a trus v klietke je navyše veľmi nebezpečná z hľadiska šírenia rôznych baktérií a chorôb. Je preto potrebné vybrať takú klietku pre prepelice, ktorej údržba zaberie len chvíľku, a pritom prepelice budú neustále v čistote. Je táto kombinácia vôbec možná? Isteže áno! Stačí iba vybrať klietku na prepelice, nie s plným dnom, ale dierovaným. Pod klietku je samozrejme potrebné umiestniť nejaký podnos, do ktorého bude trus cez otvory prepadať. Prepelice tak vôbec neprídu do kontaktu s trusom a vy len raz za čas vyčistíte a riadne vydezinfikujete spodný podnos alebo trusník.
Systém na zber prepeličích vajíčok
Ak máte v pláne chovať nosné plemeno prepelíc, vezmite na vedomie, že každá prepelica znesie denne 1 vajce. Pokiaľ teda budete mať chov napr. o 50 prepeličkách, je to 50 vajec denne, ktoré je potrebné čo najskôr odobrať. Ideálna voliéra pre prepelice by preto mala byť vybavená znáškovými zásobníkmi a spádovým dnom. Dno klietky mierne naklonené smerom k znáškovým zásobníkom totiž zaistí, aby sa čerstvo znesené vajcia ihneď odkotúľali do znáškových zásobníkov. Prepelice tak nebudú mať šancu vajcia znehodnotiť a Vy ich pre zber vajec nebudete musieť neustále vyrušovať a klietku otvárať.
Systém napájania a kŕmenia
Ďalšou vecou, na ktorú treba myslieť, je spôsob kŕmenia a napájania prepelíc. Kam kŕmidlá a napájačky v klietke umiestnite, aby sa na všetkých dostalo a ako zamedzíte rozhadzovaniu krmiva a namáčaniu prepelíc. Kŕmidlo by malo byť ideálne po celej dĺžke klietky, aby sa k nemu všetky prepelice pohodlne dostali. Odporúča sa umiestniť zvonku klietky, aby prepelice nemohli krmivo znečisťovať vlastným trusom. Ideálne je potom naň umiestniť mriežku, aby ho prepelice nemohli rozhadzovať a plytvať ním.
Akú vybrať veľkosť?
Posledným, ale pritom zásadným bodom je výber vhodnej veľkosti klietky na prepelice. Výrobca by mal udávať, pre koľko prepelíc je klietka vhodná a na Vás teda len stojí rozhodnutie, do akého početného chovu sa budete chcieť pustiť. Výhodou je, ak sa jednotlivé poschodia klietky dajú stohovať. V prípade rozšírenia chovu potom stačí prikúpiť iba jedno poschodie nie celú novú klietku. Pokiaľ sa rozhodnete pre väčšiu klietku na prepelice, overte si, či je umiestnená na kolieskach, aby s ňou šlo ľahko manipulovať.
Z našej ponuky Vám môžeme viac ako odporučiť klietky pre prepelice značky Cimuka, ktoré na všetky tieto body myslia. Klietky boli vyrobené špeciálne pre pohodlie prepelíc a chovatelia s nimi majú výborné skúsenosti. Vyberať môžete od malých klietok iba pre pár prepelíc až po veľké stohovateľné klietky na chov až 150 ks prepelíc.
Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o tom, ako sa pripraviť na chov prepelíc, odporúča Vám prečítať si tento článok.
SÚVISIACI TOVAR